☰  MENU

ساختمان مسکونی نیاوران (۱۳۸۴)

زمین مورد نظر مجموعه مسکونی نیاوران در مجاورت خیابان نیاوران( اصلی ترین شریان شمیران ) قرار گرفته است. شمیران منطقه ایست و در دامنه البرز که تا 40 سال پیش به جهت برخورداری از باغات…

زمین مورد نظر مجموعه مسکونی نیاوران در مجاورت خیابان نیاوران( اصلی ترین شریان شمیران ) قرار گرفته است. شمیران منطقه ایست و در دامنه البرز که تا 40 سال پیش به جهت برخورداری از باغات فراوان و هوای مناسب محدوده ییلاقی تهران بوده و تا کنون نیز تعداد زیادی از درختان کهنسال در این منطقه باقی مانده است.

در زمان مراجعه کارفرما به مشاور نزدیک به 120 درخت (حدود 60 ساله) در زمین وجود داشت که جهت ساخت و ساز، شهرداری مجوز قطع قریب به 45 اصله آن را که در محدوده 60 درصد قرار گرفته بودند را صادر کرد. مشاور با توجه به ارزش درختان سایت، تلاش نمود که کارفرمای طرح را مجاب کند که از حق سطح ساخت مورد تائید شهرداری چشم پوشی نموده و به جهت حفظ درختان و جلوگیری از قطع آن سطح ساخت را از 13,000 متر به 11,000 متر مربع کاهش دهد به این ترتیب حفظ درختان در طراحی این مجموعه در اولویت اول قرار گرفت.

ایده مقدماتی طراحی بر اساس فرم قرارگیری درختان در سایت شکل گرقت و با توجه به محور اصلی درختان میانی ، توده حجم بنا به دو قسمت اصلی تقسیم شد . وجود حجم سبز در طرفین این محور نیز در شکل گیری هسته جانبی توده و نیز در فرم کلی بنا تاثیر گذار واقع شده است.

پروژه مذکور مشتمل بر 30 واحد مسکونی از 80 متری تا 300 متری بوده که در قالب 5 طبقه 6 واحدی طراحی شده و سه طبقه تحتانی نیز به فضاهای عمومی اختصاص یافته است.

طبقه همکف به فضای لابی ورودی، اطاق مدیریت ، سالن جشن و اجتماعات و طبقه زیرزمین عموما به فضای پارکینگ و انباری اختصاص یافته است. طبقه زیر زمین دوم نیز شامل فضای پارکینگ، موتورخانه، استخر ، spa و سالن ورزشی است.

همکاران: محمدرضا نیک بخت٬ شهرام بهزادیان٬ بهزاد حیدری٬ حامد بدری احمدی٬ مهتا حیدری

← Prev اداری - تجاری Itemآصف (۱۳۹۳)

Next اداری - تجاری Item →ساختمان اداری ـ تجاری نیاوران